Description
| Features | Description |
| Top Thickness | 25mm |
| No. of Wheels | 4 with locks, 4 without |
| Wheels Size | 100mm |
| Paint | DuPont Polyurethane Anti Glare |
| Size | 2740 x 1525 x 760 mm |
| Net Weight | 117 kgs |
| Weight when Packed | 125 kgs |
| Storage Size | 165 x 160 x 67 cms |
| Package Size | 161 x 145 x 17 cms |
| Volume | 0.40 Cbm |
| Assembly Time | 7 minutes |
| Manufacturing Origin | Made in India |
The STAG INTERNATIONAL TABLE TENNIS TABLE features a 25mm thick top with a DuPont Polyurethane Anti Glare paint finish. It is supported by a total of eight 100mm wheels, with four of them including locks for stability. The table’s dimensions are 2740 x 1525 x 760 mm. It has a net weight of 117 kgs and a packed weight of 125 kgs. For storage, it can be folded to a size of 165 x 160 x 67 cms. The package size is 161 x 145 x 17 cms, with a volume of 0.40 Cbm. The assembly time is approximately 7 minutes.





Reviews
There are no reviews yet.