Description
| Attribute | Value |
| Use | Ideal for casual and practice play |
| Speed / Spin / Control | 60 / 65 / 95 |
| Weight | Approx. 550 g |
| Head Shape | Oval |
| Product Dimensions | 29 x 18 x 5cm |
| Brand | STAG |
| Sponge Thickness | 2 mm |
| Handle | Flared |
| Material | Engineering Wood, Hard Rubber |
| Manufacturing Origin | Made in India |
STAG GLOBAL Tournament Table Tennis Playset– Perfect for beginners and recreational use, this set delivers a great blend of speed, spin, and high control. Crafted from durable engineering wood with a hard rubber surface, it features an oval-shaped head, comfortable flared handle, and 2 mm sponge layer for improved playability.





Reviews
There are no reviews yet.